På Afdeling for Børn og Unge skal vi i 2025 arbejde målrettet med at forbedre patientinddragelsen på afdelingen. Der har traditionelt været forældrene man har spurgt om input og forbedringsforslag – den unge patientgruppe har været inddraget lidt. Vi ønsker at gøre en målrettet indsats hvor vi gør noget ud af at inddrage og spørge vores primære målgruppe – BØRN OG UNGE.
Hvordan giver man god feedback til hinanden? Til egen kollega eller på tværs imellem akutmodtagelse og røntgen. Kan et ønske om værktøjer til konstruktiv fedback bruges som en case?
Som led i indsatsen med videokonsultationer på Herlev og Gentofte Hospital, er både potentialer, patienternes behov og barrierer for implementering blevet identificeret. Arbejdet sker på grundlag af, at der er større brug af videokonsultationer, når patienterne selv efterspørger det, og at implementeringen i høj grad er et kultur-arbejde. Klinikerne har selv ytret ønske om at hører ønsker di-rekte fra deres patienter, via billeder og lyd.
Hvordan kan man på en nem, overskueligt, tilgængelig, systematisk og ikke omkostningskrævende måde fremstille en visuel præsentation af medarbejdere med patientkontakt, som viser samtlige medarbejdere i det enkelte afsnit eller område i afdelingen samtidig med, at man kan se, hvilke medarbejdere, der er på arbejde den pågældende dag (afdelingen har 8 områder og består af 520 medarbejdere, hvoraf en del jævnligt flytter område).
Region Hovedstaden har en ambition om at arbejde mere målrettet og strategisk med innovation. Derfor er der udarbejdet tre innovationsmissioner, der skal sætte retning for regionens udviklingsindsatser.
Casen handler om at undersøge, hvordan visuelt design og digitale læringsløsninger, kan støtte klinikere under intubation og styrke postgraduate uddannelse i luftvejshåndtering.
Hvordan etablerer og designer vi et Fremtidslaboratorium på et diabeteshospital, der ikke blot fungerer som et fysisk og virtuelt rum – men som en strategisk løftestang for kulturforandring, samskabelse og behovsdrevet innovation?
Vi har brug for at udnytte alt vores udstyr optimalt, derfor CT skanner vi en del af vores patienter i CT-skannerne i Akutmodtagelsen, selvom patienterne ikke er akutte. Det giver en del udfordringer. Vores IT-systemer er ikke designet til at indkalde patienter hjemmefra til andre lokationer end den primære, som ikke er i Akutmodtagelsen.
LUKKET
Patienterne, der indlægges på sengeafsnittet, kræver ofte kompleks pleje- og behandling, der involverer et tværprofessionelt samarbejde (sygeplejerske, sosu-assistent, læge og evt. ergoterapeut, fysioterapeut, diætist mm.) omkring patienten.
De radiologiske afdelinger, er serviceafdelinger som leverer scanninger og beskriver disse på vegne af alle hospitalets kliniske afdelinger. Denne funktion leder til en meget stor kontaktflade med det øvrige hospital og personalet på radiologisk afdeling modtager dagligt 100-vis af telefonopkald. Mange af disse opkald havner først hos den rigtige læge efter talrige videre sendelser.
Projektet handler om at udvikle et digitalt beslutningsstøtteværktøj, der hjælper gravide med at vælge den form for fødselsforberedelse, som bedst matcher deres behov, præferencer og livssituation.
De sidste ti år har radiologisk afdeling på Herlev hospital haft en innovationsenhed. I efteråret 2023 blev innovationsenheden til en tværgående enhed for hele Herlev og Gentofte Hospital, og lederen for innovationsafdelingen er blevet hospitalets første innovationschef.
Lægerne oplever jævnligt, at brugen af Sundhedsplatformen (SP) er udfordrende. Systemet er ikke altid intuitivt, og tidspres samt andre praktiske forhindringer gør, at SP ikke anvendes optimalt.
Vi oplever i begge faggrupper at der er mange forstyrrelser, som forsinker flowet. Patienterne venter oftest unødvendigt længe, hvor de evt. kunne være blevet udskrevet. Når vores flow stopper, så kan det i børnemodtagelsen mærkes, da de ikke kan få indlagt patienterne.