Medicinboksene med fleksibel afhentning for patienter giver desværre ikke de fordele de var tænkt at give som det er nu. Der er patienter der oplever frustration i forbindelse med afhentning af forskellige årsager – det skal løses, så det bliver nemt og enkelt og til gavn for patienten.
Vi vil gerne undersøge, hvordan vi kan inddrage AI i medicinrådgivningen. Hvordan kan AI bidrage til at optimere søgefunktionen (nemmere søgning, bedre søgeresultater)?
Patients in ambulatory care get medicines at the hospital to take home. Larger amounts of medication dispensed means fewer visits to the hospital, but potentially also more medication waste.
På Rigshospitalet er vi interesseret i at automatisere vores dispenseringsproces (ophældning af medicin til patienterne). Der findes forskellige muligheder for at automatisere denne proces – med forskellige grader af automatisering.
Hospitalsafdelingerne får døgn-pumper til rådighed, men der er barrierer for implementeringen. Hvilke, hvorfor og hvordan kan vi håndtere dem?
I vores afdeling arbejder vi med mange forskellige arbejdsopgaver, der både hænger sammen og strækker sig over længere perioder. Det kan være svært at bevare overblikket, da flere aktiviteter kører sideløbende og ofte har indbyrdes afhængigheder. Det skaber udfordringer i planlægningen og kan føre til tidspres eller overlappende deadlines.
Apovision-IT-systemet rummer mange funktioner og muligheder, som er afgørende for at sikre korrekt arbejdsgang og effektiv opgaveløsning i vores daglige drift. Men det er udfordrende at sikre, at nye og eksisterende medarbejdere får den nødvendige viden i takt med, at deres opgaver eller systemets funktioner udvikler sig.
Vi ønsker at kortlægge hvor det giver mening at implementere AI. Hvordan griber vi det an, hvor starter man? Kan der udvikles en model for delvis test/afprøvning i mindre definerede domæner i værdikæden/kvalitetssystemet? Hvad kan bruge af AI-værktøjer? Hvordan engagerer vi medarbejdere?
Optimeret arbejdsplanlægning, fra tidskrævende, manuel proces, hvor magneter og fysiske tavler til elektronisk løsning, der kan automatisere fordelingen.
Patienter og pårørende har behov for bedre forberedelse og information før, under og efter behandling. Vi ønsker at gøre information mere tilgængelig og brugervenlig gennem digitale formater såsom podcasts og videoer.
Medicinservice arbejder i dag med hylde-etiketter og scanning ved bestilling, mens RegM scanner direkte på pakninger uden etiketter. Vi ønsker nye etiketter, der er lettere at opdatere og indeholder færre synlige informationer – uden at miste funktionalitet. Projektet undersøger mulige scenarier og deres fordele og ulemper.
Når en medarbejder starter i en hvilken som helst funktion i Logistik, sker der en kollegial, såvel som en faglig onboarding. Et kvalificeringsprogram sikrer en gradvis oplæring i de konkrete arbejdsopgaver, medarbejderen skal udføre. Dette indebærer læsning af en række instrukser og sidemandsoplæring.
Vi er udfordret i forhold til rekruttering af medarbejdere til lægemiddelproduktion, da vi ligger midt imellem nogle af landets største medicinalvirksomheder. Vi kan ikke tilbyde samme lønpakke, og vi er heller ikke så stærkt et brand som dem. Vores overbevisning er dog, at vi har nogle virkelig spændende jobs, og i særdeleshed for nyuddannede, er afdelings bredde spændende.
Når flere patienter behandles hjemme, dosisdispensering vokser, og bestillinger bliver digitale, ændres fundamentet for Medicinservice. Projektet skal afdække, hvilke opgaver og kompetencer farmakonomer får brug for i en fremtidig, mere digital og decentral medicinforsyning på Rigshospitalet.
Vi ønsker os et grafisk materiale, der illustrerer disse indsatser. Gerne med animationer. Materialet skal bruges til oplæring af Apotekets personale, så de får en bedre forståelse for LEAN-konceptet.