Adfærdsdesign ved Medicinboksen

I ”Medicinbokse”, a la pakkebokse, kan ambulante patienter hente deres medicin. Boksene findes på flere matrikler, hver med deres udfordringer.

På Blegdamsvej har vi bl.a. problemer med, at det fysiske setup af og informationen til brugerne om bokse og køleskabe er forvirrende. Det afføder mange opkald fra frustrerede patienter til Apotekets lige så frustrerede medarbejdere. Vi vil gerne sikre bedre kommunikation, guidning af patienter, så de nemt kan finde vej og hente deres medicin, som det er tiltænkt.

Partnere

Region Hovedstadens Apotek

Fakta

Hent din medicin, når det passer dig

Region Hovedstaden har sat medicinbokse op på seks hospitaler, så regionens borgere kan hente deres hospitalsudleverede medicin på alle tider af døgnet og der, hvor det passer bedst. Medicinboksene fungerer som de pakkebokse, vi alle sammen kender, hvor man med en tilsendt kode kan låse sig ind til sin hospitalsudleverede medicin.

https://www.regionh.dk/presse-og-nyt/pressemeddelelser-og-nyheder/Sider/Hent-din-medicin,-n%C3%A5r-det-passer-dig.aspx

Output

Overlevering af løsning kan ske i form af:

  • Rapport
  • Mundtlig præsentation
  • Idékatalog
  • Prototype
  • Forretningsmodel
  • Videomateriale