Studerende som spejl: Det er en gave

I en travl hverdag kan det være svært at få øje på nye løsninger på hverdagens udfordringer – ikke fordi behovet mangler, men fordi man hurtigt bliver en del af sine egne vaner og logikker. Her kan samarbejdet med studerende åbne op for nye perspektiver. For Ditte Thøgersen, CHIP-repræsentant på Rigshospitalet, handler studentersamarbejde netop om at bringe et blik udefra ind i organisationen. Et blik, der ikke kun skaber refleksion, men også kan være med til at kvalificere både innovation og strategisk udvikling.

Af Cecilie Bursø Hollitsch Poulsen, CHI
12. maj, 2026

Brobygger mellem fagligheder

Ditte Thøgersen er teamleder i Rigshospitalets Enhed for Forskning & Innovation og har været CHIP’er for Rigshospitalet i 2,5 år. Med sin baggrund som sociolog og sin ph.d. i bagagen bringer hun en metodisk erfaring og indsigt ind i rollen, hvor hun fungerer som facilitator mellem den kliniske praksis og de studerende med stort kendskab til begge verdener.

For Ditte er arbejdet med studerende drevet af en personlig lyst og inspiration. ”Jeg synes, det er inspirerende at arbejde med så mange forskellige fagligheder. Jeg bliver glad af at arbejde med studerende,” fortæller hun.

Ditte har tidligere arbejdet på Neurocenteret på Rigshospitalet, hvor hun i forbindelse med studentersamarbejde oplevede, hvor stor en ressource det kan være for en afdeling: ”Jeg fik enormt meget ud af det og mærkede på egen krop, hvad det kunne bruges til, og hvilken stor ressource, det kunne være”.

Rollen som facilitator

I et sundhedsvæsen, der ofte mangler ressourcer, ser Ditte Thøgersen sig selv som en facilitator, der forsøger at gøre det så let som muligt for klinikerne at takke ja til de studerendes hjælp. ”Jeg føler virkelig, at jeg kommer med et godt tilbud, som jeg i høj grad synes, de bør benytte sig af og tage til sig,” fortæller hun.

CHIP og CHIP’ere

Copenhagen Health Innovation Partnerskab (CHIP) er et samarbejde, der forbinder studerende med reelle problemstillinger i sundhedsvæsnet. Partnerskabet blev lanceret i 2023 med det formål at styrke sundhedsinnovation i regionen gennem tværfagligt samarbejde med studerende.

En CHIP’er er en lokal repræsentant i regionens hospitaler og virksomheder, som hjælper med at facilitere samarbejdet mellem klinikken og de studerende.

Hun beskriver muligheden for studentersamarbejde som en “gave” hun kan tilbyde sine kollegaer, i form af kvikke hoveder og nye indsigter. Denne opfattelse stammer fra Dittes egne erfaringer med studentersamarbejder, og de oplevelser, der har gjort størst indtryk på hende, er når hun selv har stået, som afsender på en problemstilling. Hun fortæller, at hendes allerførste projekt, fra hendes tid på Neurocenteret, rent faktisk endte med at blive til virkelighed.

”Jeg synes, det er inspirerende at arbejde med så mange forskellige fagligheder. Jeg bliver glad af at arbejde med studerende”

Hvad der startede som en gruppe studerendes gode arbejde, blev afsæt for en fundraising, der efter to års hårdt arbejde og en masse menneskers involvering, resulterede i åbningen af en spritny legeplads til børn med hjerne- og rygmarvssskader. Så selvom de studerendes arbejde kan vise et lysende klart billede af en ønskværdig fremtid, skal man som hospital i arbejdstøjet for at få realiseret det billede.

For at sikre, at andre også får lignende muligheder, har Ditte Thøgersen gradvist systematiseret processen med både at få gjort opmærksom på muligheden for studentersamarbejder samt at indsamle alle problemstillingerne. Hvor hun i starten trak meget på sit eget netværk og venners venner, foregår arbejdet i dag i høj grad via hospitalets ledelsesstrukturer. ”Det er ligesom en moderkanal, som går igennem vores ledelsesstreng,” forklarer hun. Dette har en positiv effekt, da kendskabet til de studerende som ressource spredes, afdelingslederne aktiveres og der skabes opmærksomhed på det tværfaglige arbejde.

For Ditte er dette et stærkt eksempel på værdien i at arbejde på tværs af enheder, hvilket hun ser som en af de mest positive afledte effekter af sin rolle som CHIP’er.

”Det er ligesom en moderkanal, som går igennem vores ledelsesstreng”

Studerende som spejl

En af de største værdier for klinikken er de studerendes evne til at fungere som et ’ude fra blik’. I en travl hverdag kan man hurtigt blive lukket om sig selv og kun høre sine egne logikker. ”Man bliver ligesom formet af, hvad man tror, der er muligt, fordi tingene er, som de er, ” forklarer Ditte Thøgersen.

”Det kan godt være meget tidligt, det kan være, at du har bare en serviet-idé. Så få nogle studerende til at undersøge; hvad er behovet og omfanget af det problem, du forestiller dig. Det får gang i din egen refleksion også.”

Her oplever Ditte, at de studerende fungerer som et spejl, der bliver holdt op på ens praksis, samarbejdsstruktur, organisering, form og logikker. Ved at blive udfordret i sine vante forståelser, opstår der et refleksionsrum, som muliggør både små og store innovationsaktiviteter. Det stimulerer ens egen evne til at betragte arbejdsgang og kultur med nye øjne, hvilket er første skridt mod forandring.

Når de studerende bringer deres faglighed i spil, opstå der ofte idéer, som klinikerne ikke selv havde fået øje på. Vi ser verden gennem med forskellige linser, og det giver forskellige indsigter.

”Jeg synes, det er helt naturligt at snakke med forskellige aktører, f.eks. overveje hinandens handlerum. Det gør jeg jo lige så meget, som jeg trækker vejret, og så ser jeg jo verden gennem den linse,” siger Ditte ud fra sin baggrund inden for sociologi. ”Vi hjælper hinanden, vi kommer med noget forskelligt, og vi har forskellige bidrag til en proces, som jeg tror bliver bedre, når man er mange, der sætter sig rundt om bordet versus når man er få, ” uddyber hun.

Følg CHI på LinkedIn

Studerende som strategisk løftestang

Studentersamarbejder er ikke kun en kilde til refleksion, men også en strategisk ressource, der kan medvirke til at understøtte hospitalets innovationsarbejde. Ditte Thøgersen peger på, at studerende særligt er dygtige til to ting: behovsanalyser og analyser af barrierer for implementering.

Det er let at lade sig styre af egne antagelser, fordi man selv er en del af hverdagen i klinikken, men Ditte råder altid innovatører til at træde et skridt tilbage og finde ud af, hvad det egentlige kliniske behov er. Dette kan de studerende med fordel hjælpe med. Gennem kvalitative metoder som interview og observationer, går de studerende tilbage til brugssituationen for at afdække kernen af det kliniske behov.

”Det nytter jo ikke noget, at vi bliver ved med at gentage os selv og råbe højere og højere. Det kommer ikke til at ændre noget, vel? Derfor bliver vi nødt til at stille os nysgerrige overfor, hvorfor ændrer det sig ikke?”

”Det nytter jo ikke noget, at vi bliver ved med at gentage os selv og råbe højere og højere. Det kommer ikke til at ændre noget, vel? Derfor bliver vi nødt til at stille os nysgerrige overfor, hvorfor ændrer det sig ikke?” understreger Ditte.

Hun ser også et stort potentiale i at samle de studerendes indsigter på tværs og bruge dem strategisk.  Et gennemgående tema er f.eks. hjemmebehandling, som går på tværs af afdelinger og strategiske satsninger, herunder Beta Health programmet. Ved at få studerende til at arbejde med problemstillinger indenfor dette tema, bliver studentersamarbejdet ikke kun et bidrag til det enkelte projekt – men til organisationens samlede udvikling.

Et sted at starte

For Ditte Thøgersen er studentersamarbejdet ikke kun relevant for færdigudviklede projekter – tværtimod. Hun opfordrer især dem, der står med en tidlig idé, til at få hjælp af studerende:

”Det kan godt være meget tidligt, det kan være, at du har bare en serviet-idé. Så få nogle studerende til at undersøge; hvad er behovet og omfanget af det problem, du forestiller dig. Det får gang i din egen refleksion også.”

Netop her kan de studerende gøre en forskel. Ved at undersøge behov og afgrænse problemstillinger kan de være med til at kvalificere idéer og skabe retning. På den måde bliver studentersamarbejdet ikke kun et bidrag til løsninger – men et sted at starte.

Har du en projektcase, der mangler blik udefra?

Sidder I med en udfordring eller en problemstilling, som kunne have gavn af nye perspektiver? Så indsend en projektcase til et studentersamarbejde. I behøver ikke stå med en konkret og veldefineret udfordring. Måske har I en nysgerrighed eller et område, I gerne vil undersøge nærmere. Det kan være et overordnet tema – eller en invitation til et åbent og undersøgende samarbejde med studerende.

Det er netop i de tidlige faser, at studerende kan bidrage med værdifulde indsigter og være med til at skærpe både problemforståelse og retning. Uanset om I står med en konkret udfordring eller blot en spirende idé, kan samarbejdet være første skridt mod nye løsninger.

Indsend jeres projektcase!

Fra studenteridé til virkelighed

Vil du dykke ned i historien om samarbejdet om legepladsen?
Se, lyt eller læs mere om projektet via boksene nedenfor.