Udvikling af it-program eller lignende
OBS: CASEN ER LUKKET
——————————-
Hver morgen bruger vi for lang tid på at fordele patienterne mellem læger og sygeplejersker, hvilket skaber frustration og ineffektivitet i arbejdsdagen. Processen kræver, at der tages hensyn til en række forskellige faktorer, hvilket gør opgaven både tidskrævende og kompleks. Det er afgørende at finde en løsning, der både sikrer en jævn arbejdsfordeling og opfylder personalets og patienternes præferencer.
For det første ønsker alle patienter at bevare kontinuiteten i deres behandling. De foretrækker at blive behandlet af den samme læge og den samme sygeplejerske gennem hele deres indlæggelse. Dette styrker relationen mellem patient og personale, skaber tryghed og forbedrer patientoplevelsen.
Derudover er læger og sygeplejersker opdelt i to grupper, som hver især skal håndtere et lige antal patienter. Denne balance er vigtig for at sikre en fair arbejdsfordeling og undgå overbelastning af enkelte medarbejdere. Samtidig er det en prioritet for sygeplejerskerne at tage sig af patienter, de allerede kender, da dette gør arbejdet mere effektivt og styrker den faglige kvalitet. Normalt kan hver sygeplejerske håndtere 3-4 patienter ad gangen, men det kræver, at de får patienter, som de føler sig trygge ved at arbejde med.
For lægerne er fordelingen også præget af særlige hensyn. Nogle læger har specialiseringer eller præferencer, der gør, at de kun kan eller ønsker at behandle en bestemt type patienter. Andre læger er mere fleksible og kan behandle alle patienter, men de foretrækker stadig at arbejde med patienter, de allerede har en relation til. Denne præference er vigtig at respektere, da den kan have betydning for lægens engagement og effektivitet i arbejdet.
Alt i alt kræver fordelingen en fin balance mellem praktiske hensyn, personalepræferencer og patienternes behov. Det er tydeligt, at en mere struktureret og automatiseret tilgang kunne hjælpe med at strømline processen og reducere den tid, der bruges på at koordinere. En digital løsning, som eksempelvis en algoritme, der tager højde for alle disse faktorer, kunne være en oplagt vej frem for at gøre morgenrutinen mere effektiv og skabe en bedre arbejdsdag for både læger og sygeplejersker – og i sidste ende en bedre oplevelse for patienterne.
Hver patient skal have en læge og en sygeplejerske, og der skal altså tages hensyn til:
- Alle patienter vil gerne have den samme læge og den samme sygeplejerske gennem hele indlæggelsen
- Læger og sygeplejersker er delt i to grupper med lige mange patienter i hver
- Alle sygeplejersker vil helst have de patienter de kende (3-4 patienter hver)
- Nogle lægerne skal kun have en slags patienter – andre kan have alle patienter, og vil helst have de patienter de kender
Partnere
Amager Hvidovre Hospital
Afdeling for Hjertesygdomme
Amager Hospital
Fakta
Afdeling for Hjertesygdomme
I Afdeling for Hjertesygdomme udreder og behandler vi hjertepatienter. De sygdomme, som vi oftest behandler, er blodprop i hjertet, forsnævring af kranspulsåren, hjerterytmeforstyrrelse og hjertesvigt. Afdelingen har afsnit både på Amager Hospital og Hvidovre Hospital.
Output
- Mundtlig præsentation
- Idékatalog
- Prototype