Kortlægning af borgeres egenomsorg
Casestiller har en konkret projektcase, der ønskes samarbejde om
Baggrund
Jeg har arbejdet på 1813 i 7 1/2 år og har 32 års erfaring fra klinisk sygepleje, primært fra Akutspecialet.
Arbejdet på 1813 og definitionen af vores arbejdsområde er stadig er uklart.
Problem
En stor del af tiden bruger vi på at forklare, at borgerne ikke skulle have ringet til os. Dernæst bruger vi meget tid på at spørge til ting, som man ville forvente, at borgerne have forberedt inden samtalen, men som borgerne ofte er uforstående overfor.
Min oplevelse er, at borgernes egenomsorg er støt faldende.
Samtidig arbejdes der til stadighed på, at gøre det nemmere at ringe til Akuttelefonen med diverse digitale løsninger.
Det giver et større arbejdspres for personalet, og forvirring om vores egentlige funktion som SFV’ere og øger konflikt niveauet, når vi afviser borgernes ønsker.
Samtidig har vi undladt at klæde befolkningen på til at kunne varetage de mest basale former for førstehjælp og håndtering af simple sundhedsproblemer.
Ønsker til samarbejde
Jeg ønsker mig, at man, ved at lytte til vores samtaler, kunne kortlægge, hvor meget tid vi i virkeligheden bruger på det egentlig vejledende arbejde og håndtering af akutte tilstande, og hvor meget tid vi bruger på eksempelvis
- vejlede udenlandske/ikke- dansktalende borgere
- vejlede om egen læges telefontid/funktion,
- at få indringer til at tale klart og fokuseret i telefonen og forklare, hvilken adresse de ringer fra
- at forklare vigtigheden af at måle en temperatur og hvordan
- at forklare/nedtone farligheden af ikke-akutte tilstande
Visioner
Jeg har over et par år skrevet en bog “Inden du ringer”, som giver korte og præcise anbefalinger på håndtering af akutte tilstande, men samtidig også et overblik over, hvad Sundhedsvæsnet er for en størrelse og anvisninger på konkrete løsninger på egenomsorg og forebyggelse.
Min vision er, at bogen skal husstandsomdeles og vedlægge et termometer med det formål, at informationen rammer alle borgere direkte og samtidig, og at vi dermed fokuseret kan drive udviklingen i retning af målrettet information og opkvalificering af befolkningen til bedre at kunne varetage deres egne sundhedsproblematikker. Jeg oplever, at AI og digital information bidrager mere til forvirring end til klarhed. Det vil jeg gerne bidrage til at ændre. Derfor vil jeg gerne have hjælp til at få få ord og tal på min og mine kollegers oplevelser – og i visse tilfælde frustrationer og undren.
Partnere
Region Hovedstadens Akutberedskab
Fakta
Casestiller kan tilbyde følgende:
- De studerende må besøge klinikken/afdelingen (feltarbejde)
Output
- Rapport

